Pontosabban a jó világomnak.
Talán szeptember elején történt, hogy felhívott az egyik kórustársam, barátnőm, hogy megadhatja-e a telefonszámom valakinek. Aztán elmesélte, hogy az utcán állította meg ez a valaki (hölgy), hogy megkérdezze, hogy nekem milyen végzettségem van, mert kellene nekik egy megbízható ember, és rólam jókat hallottak. Mondtam a barátnőmnek, hogy persze, nyugodtan adja meg a számom, de azért mondja el, hogy én most nem keresek állást, de azért örömmel meghallgatom, hogy miről van szó.
Próbálok nem beképzeltnek tűnni, de már amikor tavaly szeptemberben elkezdtem dolgozni az előző munkahelyemen, és el kellett intézni valamit ennek a szervezetnek, már akkor érződött, hogy az itteniek érdeklődnek irántam. Aztán tavasszal megüresedett egy hely, és akkor is üzent valaki valakivel, hogy ha érdekel, pályázzam meg (ugyanabba a munkakörbe kerestek embert, mint amibe az előző helyen dolgoztam), de ismertem egy helyi anyukát, akinek pont akkor szűnt meg a munkahelye és úgy gondoltam, neki egyrészt nagyobb szüksége van most erre, másrészt előnyt jelentett a szlovén nyelvismeretet. Ez az anyuka helyi születésű, tehát beszéli a helyi nyelvet, így minden passzolt körülötte. Közben persze szorongtam egy sort, hogy remélem, nem fog megharagudni rám senki azért, mert üzentek és én mégsem pályáztam. Ez vagyok én kérem. A szorongás nálam az alapcsomag része.
Van egyfajta feszültség a helyi emberek és a bekóricálók* között, ami egyébként nem teljesen alaptalan. Sok betelepült egyfajta arroganciával költözik ki, lenézi a parasztot, a helyit, mondván, hogy ezek az emberek soha nem hagyták el a megye határát. A helyiek meg védik a szokásaikat, bizalmatlanok az idegenekkel, emiatt lehet valóságalapja annak, hogy nehéz beilleszkedni ebbe a közösségbe. De nem lehetetlen, ha valaki be akar illeszkedni, az be fog tudni. Nem akarok álszerénynek tűnni, de sokat számít, ha az ember kellő alázattal áll a helyi emberekhez, azzal, hogy tőlük rengeteget lehet tanulni.** Mindenki, aki a szülőhazájában nő fel, és él felnőttként, az rendelkezik egy olyan tudással, amit a betelepült csak évekkel később fog megtanulni, megérteni. Például, hogy merre kel fel a nap, vagy merről jönnek a nagy viharok. Kell ehhez egyfajta szociális érzékenység, hogy betelepültként ne vegye magára az ember, ha hirtelen elhallgatnak a boltban az emberek, amikor belép, vagy ne sértődjön meg, ha nem köszönnek vissza. Az illem végső soron azt diktálja, hogy a belépő köszön a bent lévőnek és ez talán egy kicsit nagyobb formában is igaz. Mi ezzel a hozzáállással igyekeztünk helyi barátokat szerezni, és (sajnos, vagy nem) ez olyan jól sikerült, hogy a többi betelepülttel barátkozunk nehezebben. A magam részéről nem bírom azt a felsőbbrendűséget, ahogy néhányan a helyiekről beszélnek, ezért kedvesen, de határozottan meg szoktam kérni őket, hogy a jelenlétemben mellőzzenek bizonyos kifejezéseket. És hát lássuk be, ennek a helyiek körében pozitív visszhangja van.
Visszakanyarodva az eredeti sztorihoz, majdnem egy hónap is eltelt, mire felhívott a szervezet vezetője, hogy megkérdezze, érdekelne-e állás náluk és én visszakérdeztem, hogy miről volna szó. Azt válaszolta, hogy még semmiről, de valamikor ugorjak be hozzájuk, és beszélgessünk.
Láttam jönni az ősz végét és a telet, amikor nem tudunk úgy haladni a házzal, és azt is láttam jönni, hogy ugyan tökéletesen megtaláltam a helyemet itthon, mégis csak jó volna időnként kimozdulni, mert azért kicsit durva, hogy egy nap többet beszélek egy madárhoz, vagy a kutyákhoz, mint egy igazi hús-vér emberhez. De a pro-kontrák között mégiscsak ott volt, hogy jó nekem itthon, jó, hogy csak magamhoz és az időjáráshoz kell alkalmazkodni. A kapcsolatunknak sem ártott, hogy itthon vagyok, így hétvégente minden figyelmemet és energiámat kettőnkre tudtam fordítani. Jókat sütőttem és főztem, ha nehezen is, de megtaláltam az egyensúlyt a végkimerülés és a semmittevés két véglete között.
**Végső soron bárkitől lehet tanulni, ha mást nem, legfeljebb azt, hogy el kell kerülni jó messzire.
Tudom, hogy nem ez a bejegyzés lényege, bocsi, de olyan jó végre olyasvalakit "hallani", aki hasonlóan látja a bekóricálók és a helyiek kapcsolatát, mint én! Azokban a körökben, ahol én mozgok, sokan vannak hozzánk hasonló cipőben, de sajnos nagyon kevesen gondolkodnak így.
VálaszTörlésEgyébként ez nagyon érdekes szerintem a helyi szokásokra nézve, nálunk egyszerűen nincs olyan, hogy nem köszönnek vissza az embernek (akkor se, ha akkor látják először vagy turista vagy mittudomén), ez az első számú etikett pont a faluban, hogy köszönni mindig kell, ha egy nap tízszer megyünk el egymás mellett, akkor is (ami nekem egyébként bizonyos napokon komoly szorongást okoz :D).
Ennek a bejegyzésnek ez is egy lényege, szóval... :D
TörlésNálunk ez a nemköszönés dolog kifejezetten a bekóricálóknak szól (és kifejezetten csak néhány emberre jellemző, azért alapvetően, ha zárkózottan is, de visszaköszönnek), mert turisztikailag eléggé frekventált helyen vagyunk, és sok az idegen, és a helyiek pedig történelmileg traumatizáltak. (Ha érdekel, akkor erről privátban tudok mesélni, de úgy nem tudok írni róla, hogy konkrétan nem nevezem meg a falunkat. :D)
De talán igazából a nyelv az, ami meghatározza őket, és sajnos a bekóricálók közül alig valaki hajlandó arra, hogy megtanuljon köszönni, elköszönni, megköszönni a nyelvükön. Apróságnak tűnik, de nekik sokat jelent.
Gratulálok az álláshoz, és kívánom, hogy szeressed! (Megtudjuk vajon, hogy volt-e fényképed? :))))
VálaszTörlésKöszönöm, én is ezt kívánom magamnak, most hogy már nincs választásom. :D
TörlésA fénykép kérdése abszolút nem releváns már, de amúgy kitöröltem, mert könyvtárban nyomtattam és a minősége rettenetes lett. Ha online küldhettem volna, akkor pdf formátumban lett volna benne fotó. Ma már nem olyan nagy macera lőni egy szelfit egy homogén háttér előtt, és mielőtt nyomtatni mentem volna frissítettem is a képet, de a könyvtáros nénivel úgy döntöttünk, hogy mivel ismernek (a helyen, ahova jelentkeztem) jobb kép nélkül, mint gyalázatos képpel. Vagy mehettem volna egy 60 km-rel messzebbi városba nyomtatni, vaagy felhívhattam volna az ismerőseimet, hogy ki tud otthon nyomtatni, de annyira nem tartottam fontosnak (se az állást, se az önéletrajzot).